>>
Witaj na stronie Szufnarowej - malowniczo położonej wsi na Pogórzu Strzyżowskim
17 Czerwca 2024 - Poniedziałek
Szufnarowa
Aktualności
Liczba odwiedzin
2788197

Promocja książki

7 grudnia 2012 r. w Szkole odbyło sie spotknie promocyjne książki - albumu pt:"Krzyże i kapliczki " w Szufnarowej. Książka została opracowana przez Zenona Petkę. W opracowniu wykorzystano część materiałów zebranych przez pana Eugeniusza Drygasia. Wwydanie książki stało się możliwe po złożeniu wniosku na tzw "Małe projekty" w  Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupie Działania "Leader" przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiśniowej.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów, tematyką nawiązujacych do naszej "małej ojczyzny",  malowanych przez Stanisława Koziarza.

W spotkaniu, które miało kameralny, towarzyski prebieg udział wzięli przedstawiciele Rady Gminy w Wiśniowej, dyrektor Szkoły oraz mieszkańcy Szufnarowej, którzy opiekują się kapliczkami. Odpowiedni nastrój stworzył swym występem zespół Panta Rhei. 

Prowadząca spotkanie pani Małgorzata Twardosz powiedziała:

Kapliczki - modlitwy ludu wiernego. Rzeźbione w drzewie, kute w kamieniu lub przelane na płótno.naznaczone tradycja wioski czy regionu, upamietniają zdarzenia tragiczne i radosne, ważne dla społecznej świadomościlokalnych wspólnot. wyrastają z religijnej tradycji okolicznych ludzi i są żywym świadectwem ich wiary. Świadczą o ludziach i czasach, które juz odeszły ale i wiele też mówią o ludziach opiekujących się nimi i o dniu dzisiejszym. Świadczą o wrażliwości człowieka na sprawy Boże, na piękno krajobrazu, na tradycje przodków.

Wiszą na przydrożnych drzewach, na chatach i słupach. Stoją w najrozmaitszych miejscach i strzegą mieszkańców oraz okolicznych domostw. Spotkać je można przy skrzyżowaniach dróg, na leśnych polanach, szlakach górskich, niebezpiecznych zakrętach, mostach, grobach powstańców, cmentarzach, przy wjeździe do miast i miasteczek; u wejścia do wiosek, wśród starych chat i nowych domów. Wyrosły w miejscach zapomnianych już przez człowieka, są też przy ruchliwych drogach. Wrosły w krajobraz tak, że już czasami się ich nie zauważa, traktując jak coś oczywistego, bo trudno wyobrazić sobie wieś polską bez kapliczek.

Szufnarowa ma to szczęście, że tych małych pomników wiary jest bardzo dużo. Dawne, sięgające swą historią do XIX wieku stoją na straży tradycji i historii wsi. Wiele z nich powstało w czasach, gdy proboszczem był ks. Bronisław Domino, są też te najnowsze powstałe w XXI wieku. Ubrane w polne kwiaty opowiadają swoją historię tworząc swoistą kronikę miejscowości i jej mieszkańców. Dziś doczekały się opracowania albumowego przez Zenona Petkę  z pięknymi realistycznymi zdjęciami oraz upamiętnienia w obrazach malowanych przez Stanisława Koziarza. Dbajmy więc o to aby nie uległy zapomnieniu.

Książki są do nabycia u Zenona Petki.